Czym są artykuły punktujące treści?
W internecie coraz częściej możesz natrafić na artykuły punktujące treści. Sam sposób pisania polega tutaj na wypunktowaniu zawartości oraz ułożeniu tytułu artykułu w taki sposób, by tytuł odnosił się do liczby punktów. Zarówno blogerzy jak i copywriterzy pracujący dla większych portali bardzo polubili ten właśnie sposób pisania. Oczywiście nie bez powodu. Ten sposób pisania treści ma wiele zalet, które wymienię właśnie w tym artykule. Jak przykładowo mogą one wyglądać? Może to być np:
- 10 sposobów na to jak…
- 5 odpowiedzi dlaczego..
- 7 argumentów za / przeciw…
- 8 najlepszych…
- Jak w pięciu krokach …
- Przegląd 7 najlepszych…
Nie ulega wątpliwości, że także artykuł który właśnie czytasz został napisany w tym właśnie kanonie. Przyjrzyj mu się dokładnie. Na jego podstawie możesz napisać swoje artykuły w tym właśnie stylu.
Jak często powinniśmy pisać takie artykuły?
Oczywiście nie za każdym razem. Wyobraź sobie blog, na którym każdy z artykułów zaczyna się od tytułu typu 10 sposobów na itp. Warto jednak zaznaczyć, że podobne artykuły są wysoko pozycjonowane w Google, co jest skutkiem m.in. tego, że czytelnicy często w nie klikają i lubią do nich wracać. Warto, by tego typu artykuły stanowiły niewielką część naszej strony lub bloga. Można je użyć do tworzenia najważniejszych artykułów lub takich, dla których spodziewasz się wysokiej popularności. Poniżej 5 najlepszych argumentów za tym, dlaczego warto pisać takie artykuły.
Odpowiedź 5: Artykuł jest krótki
A przynajmniej czytelnik odnosi wrażenie, że artykuł krótki. Użytkownik odnosi wrażenie, że jest tylko np 5 sposobów na coś lub, że sposoby podane w artykule są najlepsze z możliwych. Warto, by liczba sposobów / odpowiedzi w artykule była stosunkowo niewielka. Wyobraź sobie, że artykuł o tytule „1000 sposobów na…” może odstraszać czytelnika samą wielkością. Warto, by liczba tego typu punktów w artykule nie przekraczała 10. Można jednak spotkać w internecie dobre artykuły, które zawierają 15, czy 20 tego typu punktów. Optymalną liczbą, która nie jest ani za duża, ani za mała może być tutaj 7.
Odpowiedź 4: Artykuł wyczerpuje temat
Podobnie jak w poprzednim punkcie odnosimy się tutaj do wrażeń czytelnika naszej strony. To, że artykuł wyczerpuje temat oczywiście może być prawdą. Artykuł wyczerpuje temat, a co za tym idzie czytelnik może do niego często wracać. Pisząc artykuł staramy się pisać go tak, by zawrzeć w nim treści najważniejsze, a te mniej istotne pomijać.
Odpowiedź 3: Artykuł stanowi ranking
Czytając artykuł tego typu odnosimy wrażenie, że jest to swego rodzaju ranking. Często odpowiedzi w tym artykule mogą być ułożone w kolejności odwrotnej, by czytelnik przeczytał go do samego końca, gdyż w innym przypadku nie dowie się, co jest w całym artykule najważniejsze. Częściej jednak spotykamy się z normalną kolejnością nagłówków. Jeśli jednak tworzysz artykuł, w którym chcesz zawrzeć ranking, warto by liderzy tego rankingu byli umieszczeni na końcu, a nie na początku artykułu.
Odpowiedź 2: Treść dobrze się pozycjonuje
Jak zapewne zauważyłeś, artykuły punktujące treści to nie tylko sama treść, ale też tytuł i nagłówki dopasowane do takiej właśnie zawartości artykułu. Internauci szukając interesujących ich treści w Google lubią wybierać tego typu artykuły, właśnie z uwagi na przytaczane przeze mnie argumenty. Jeśli treści znajdujące się w artykule będą rzeczywiście interesujące możesz być pewien, że tego typu artykuł z czasem uzyska wysoką pozycję w Google.
Odpowiedź 1: Czytelność i porządek treści
Nie ulega wątpliwości, że artykuł punktujący treści ma dobrą czytelność. Zazwyczaj każdy ze sposobów wymieniony jest w nagłówkach H1, H2 lub H3, a co za tym idzie Google sklasyfikuje artykuł jako czytelny. Dodatkowo sam użytkownik czytając treść odnosi wrażenie czytelności i ogólnego porządku, a to przecież jest dla nas najważniejsze.