Jak zoptymalizować obrazy w WordPress

Optymalizacja obrazów w WordPress

Po co nam optymalizacja obrazów w WordPress? Wiem, że to głupie pytanie, ale na samym początku warto zapytać po co w ogóle to robić. Dostawcy hostingów oferują coraz to większe pojemności. Dostawcy internetu oferują coraz to większe prędkości łączy. Odpowiedź jest oczywiście inna. Optymalizacja obrazów znacząco wpływa na pozycję twojej strony w Google. Najłatwiej sprawdzić to za pomocą narzędzia Google Page Speed dostępnego pod tym linkiem Google Page Speed.

Samo narzędzie jest proste w użyciu i jedyne, co powinniśmy zrobić, to wprowadzić adres strony, której stopień optymalizacji chcemy sprawdzić. Jednym z ważnych punktów przy sprawdzaniu wyników strony jest optymalizacja plików graficznych. Zoptymalizowany w tym wypadku znaczy mniejszy.

Wordpress - Jak zoptymalizować grafikę?
WordPress – Jak zoptymalizować grafikę?

Ważne jest więc, by nasze pliki graficzne prezentowały wysoką jakość, ale jednocześnie były niewielkich rozmiarów. Poniżej przykład analizy plików graficznych przez narzędzie Google Page Speed Insights. Jak dobrze widzimy, analizowana strona posiada wiele plików graficznych, które warto zoptymalizować.

Wordpress - Optymalizacja obrazów. Jak to zrobić?
WordPress – Optymalizacja obrazów. Jak to zrobić?

 

Jak zmniejszyć pliki graficzne w WordPress?

Jeśli chcesz zoptymalizować rozmiar obrazów, a Twoja strona oparta jest o skrypt WordPress, masz ułatwione zadanie. Istnieje wiele dodatków do WordPress’a, które możesz podłączyć w celu kompresji grafiki na Twojej stronie. Jednym z bardziej znanych pluginów używanych w tym celu jest plugin TinyPNG (Compress JPEG & PNG images). Za jego pomocą optymalizacja obrazów w WordPress jest bajecznie prosta. Jedyne, co musimy zrobić, to wprowadzić w ustawieniach pluginu swój adres e-mail, a następnie potwierdzić adres za pomocą linka, który otrzymamy pocztą.

Ustawienia standardowe wtyczki możemy zostawić. Są one z defaultu dobrze skonfigurowane. Plugin umożliwia nam wykonanie tzw. Bulk optimisation. Za pomocą tej opcji możemy skompresować wszystkie obrazki na naszej stronie opartej o WordPress. Plugin w bezpłatnej wersji umożliwia nam optymalizację 500 plików graficznych miesięcznie bez ponoszenia żadnych kosztów.

Wordpress - Hurtowa optymalizacja obrazów/grafiki
WordPress – Hurtowa optymalizacja obrazów/grafiki

 

W jaki sposób zoptymalizować grafikę ręcznie?

Jeśli nie chcesz korzystać z API żadnej usługi zmniejszającej grafikę na stronach opartych o WordPress, możesz to zrobić samodzielnie. Jednym z wielu sposobów jest skorzystanie z bezpłatnego oprogramowania jak np GIMP, za pomocą którego możesz zapisać pliki graficzne w mniejszych, lepiej skompresowanych rozmiarach. Możesz też wejść na stronę pluginy pod adresem tinypng.com i skompresować tam swoje pliki graficzne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: