Dlaczego wybieram WordPress
WordPress to nie tylko blog, jest to również system CMS, a więc system zarządzania treścią. Skrypt WordPress’a jest na tyle zaawansowany, że możesz z niego korzystać zarówno w przypadku blogów, jak i małej i średniej wielkości serwisów internetowych. Możesz także za jego pomocą założyć sklep internetowy korzystając z gotowych dodatków. Skrypt jest nieprzerwanie rozwijany od wielu lat, a liczba dodatków jak wtyczki i motywy rośnie w zawrotnym tempie.
Warto korzystać z niego nie tylko do prowadzenia bloga, ale także do budowy serwisów web lub strony dla Twojego Start-Upa, jeśli taki właśnie tworzysz. Zapewne znasz popularne polskie serwisy jak wykop.pl, demotywaty.pl lub onet.pl. Co jeśli powiem Ci, że serwis podobny do tych wymienionych możesz bez większych przeszkód zbudować na WordPressie?
Jeśli chcesz założyć dowolny serwis internetowy, a ja jeszcze Cię do tego nie przekonałem, poniżej wymieniam najważniejsze powody, dlaczego warto wybrać właśnie ten skrypt.
WordPress idealnie nadaje się jako serwis pod Start-Up
Jeśli dopiero co otworzyłeś swój własny biznes i nie masz zamiaru wydawać setek złotych na budowę serwisu internetowego, najłatwiej jest skorzystać właśnie z WordPressa. Strona nie tylko będzie się bardzo dobrze prezentować, ale także będzie sprawiała wrażenie wykonanej profesjonalnie i nowocześnie. Przy okazji zaoszczędzisz pieniądze, które wydałbyś na płatne skrypty, które w większości nie posiadają dużo więcej możliwości niż WordPress.
WordPress jest prosty w instalacji
By zainstalować WordPress wystarczy posiadać domenę i serwer www, których koszt dla stron o małym ruchu zamyka się w 100 zł rocznie. Sama instalacja jest na tyle prosta, że wszystkie szanujące się firmy hostingowe posiadają automatyczne skrypty, za pomocą których możesz założyć witrynę za pomocą kilku kliknięć wybierając jedynie nazwę serwisu i hasło. Jeśli jednak chciałbyś zainstalować skrypt samodzielnie, wystarczy, że wgrasz pliki na serwer www i założysz bazę danych MySQL. Instalacja w tym wypadku odbywa się bez konieczności znajomości technologi webowych.
WordPress jest prosty w obsłudze
Zarówno administracja, jak i wyświetlanie serwisu dostępne są w języku polskim. Wystarczy, że wybierzesz język polski podczas instalacji skryptu. Sama administracja jest bardzo prosta. Nie potrzebujesz znajomości programowania, ani też umiejętności budowy stron web. Jedyne, co powinieneś wiedzieć, to jak według Ciebie strona docelowo powinna wyglądać. Instalacja dodatków i szablonów odbywa się poprzez kliknięcie. Zarówno dodatki jak i szablony dostępne są w panelu administracyjnym. Nie musisz szukać tych informacji w Google, ani na innych stronach www.
WordPress jest bardzo dobrze indeksowany przez Google
WordPress łatwo się pozycjonuje. Sam skrypt bez dodatków zawiera już szereg ułatwień, które umożliwiają dobre indeksowanie strony w wyszukiwarkach. Przykładem jest tutaj drodpowiednia budowa linków, meta tagi, przyjazny układ strony. Instalując odpowiednie dodatki do swojej strony możemy znacząco polepszyć pozycjonowanie. Dla przykładu są dodatki, które na podstawie analizy treści pozwalają nam określić, czy dany artykuł jest dobrze napisany pod kątem czytelności, wizualizacji, występowania słów kluczowych. Przykładem takiej wtyczki jest Yoast SEO.
WordPress ma mnóstwo pluginów i motywów
WordPress oferuje nam wiele wtyczek (tzw. pluginów) w większości za darmo. Dla przykładu, jeśli chcemy założyć na stronie forum, wybieramy w panelu administracyjnym jedną z dostępnych bezpłatnie wtyczek instalujących na naszej stronie forum dyskusyjne. Jeśli chcemy, by nasza strona web znacząco różniła się od konkurencji panel administracyjny umożliwia nam nie tylko wyszukiwanie i instalację szablonów, ale także podejrzenie na żywo, jak strona będzie wyglądała po zastosowaniu danego szablonu. Co więcej, mamy do wyboru tysiące bezpłatnych szablonów, które wciąż są rozwijane. Większość z nich jest napisana na licencji GNU/GPL, dzięki czemu możemy je użytkować bezpłatnie i modyfikować wg. własnego uznania. Jeśli jednak masz pomysł na swoją oryginalną modyfikację możesz wykonać ją sam lub ją kupić na zamówienie. Dla przykładu pod tym linkiem możesz sprawdzić jak zintegrować WordPress’a z mapami Google: WordPress Google Maps.
WordPress jest technologią bezpłatną, open source
Skrypt WordPress możesz użytkować nie tylko bezpłatnie, ale także dowolnie go modyfikować. Licencja to popularne GNU/GPL, a więc jeśli Twój serwis internetowy się rozwija możesz zawsze we własnym zakresie wdrażać do niego dowolne modyfikacje. WordPress korzysta z technologi PHP + MySQL, a więc najpopularniejszej od lat technologii budowania stron internetowych. Możesz także przerobić skrypt WordPress i zacząć go sprzedawać jako własną dystrybucję.
Prosta integracja z serwisami społecznościowymi
Połączenie WordPress’a z Facbookiem, Twitterem, LinkedIn, czy Google Plus sprowadza się do kilku kliknięć. Za pomocą dodatków, takich jak np Jetpack możemy automatycznie publikować artykuły bezpośrednio na serwisach społecznościowych. Jeśli chcemy zainstalować na swojej stornie box, za pomocą którego użytkownicy strony będą like’ować stronę, wystarczy, że wybierzemy jeden z kilkudziesięciu dostępnych dodatków. To jak wygląda integrcaja skryptu z Facebookiem możesz zobaczyć na przykładzie serwisu NaStronach.pl.